Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Wazony na pomniki z granitu

Granitowe wazony na nagrobki

Wybierając wzór tablicy nagrobnej można od razu zdecydować się na wazon, który będzie stałym elementem nagrobka. Wówczas można zawsze przynieść ze sobą na cmentarz świeże kwiaty, dolać wodę do wazonu i wstawić je do niego.

Firmy zajmujące się wykonywaniem nagrobków mają też zawsze w swojej ofercie duży wybór wazonów. Ich średnia wysokość to 30 cm, ale można również zamówić coś większego albo mniejszego. Oczywiście kształty takich nagrobnych wazonów bywają przeróżne. Jeśli jednak wybierze się coś z katalogu firmy będzie na pewno taniej niż w razie zamawiania jakiegoś specjalnego kształtu. Często wraz z wazonem zamawiana jest ozdobna podstawka z tego samego materiału. Nagrobkowe wazony robione są najczęściej z granitu. Są one bardzo solidne i trwałe. Bez problemu można je czyścic i nabłyszczać w taki sam sposób jak nagrobek. Oczywiście mają też odpowiednio wysoką cenę. Znacznie taniej można kupić wazony z masy kamieniopodobnej. Trzeba jednak brać pod uwagę, że tego typu konglomerat jest mniej odporny na uszkodzenia i łatwiej ulega działaniu warunków atmosferycznych.

Oprócz wazonów nagrobnych z granitu i konglomeratu są też znacznie lżejsze wazony z metalu lub plastiku. Można je przenosić, chociażby po to żeby nabrać do nich wody lub je wyczyścić. Natomiast w związku z tym, że są stosunkowo lekkie i przenośne trzeba się liczyć z tym, że mogą ulegać takim czynnikom jak silny wiatr czy ostry deszcz. Krótko mówiąc mogą się po prostu przewracać podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Oczywiście można w jakiś sposób próbować je zabezpieczyć, na przykład kładąc na dnie kilka kamieni. W ogóle wazony bywają naprawdę przydatne na cmentarzu. Dzięki nim letnie, wiosenne i jesienne dekoracje grobów mogą być znacznie trwalsze. Jeśli przynosi się wiązankę albo stroik, to kwiaty w nich umocowane więdną po kilku dniach, nawet jeśli ozdoba zawiera namoczoną gąbkę florystyczną. Natomiast kwiaty włożone do wazonu z wodą mogą być piękne i świeże znacznie dłużej. Jedynie zimą nie ma sensu używać wazonów na grobach, bo kiedy jest mróz woda w nich będzie zamarzać niszcząc naczynie.