Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Stroiki bożonarodzeniowe i wielkanocne na cmentarz

Świąteczne stroiki na Boże Narodzenie i Wielkanoc

Jak zrobić stroik nagrobny na Boże Narodzenie? Właściwie zwykle nie różni się on za bardzo od dekoracji świątecznych, jakie przygotowujemy w domu. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, żeby poszczególne elementy stroika były jak najbardziej trwałe.

Najprostsza bożonarodzeniowa dekoracja grobu to kilka gałęzi jodły lub świerku, czerwone świece oraz ewentualnie doniczka z gwiazdą betlejemską. Jeśli jednak chcesz przynieść na grób bliskiej osoby stroik lub wieniec możesz go kupić, ale lepiej zrób go sam. Będzie taniej i wcale nie koniecznie gorzej.  Potrzebna jest jakaś podstawa z drutu, wikliny lub naczynie z gąbką florystyczną. Mocuje się na niej zielone gałązki. Poza tym odpowiednie mogą być szyszki, orzechy, suszone trawy, jarzębina, plasterki cytrusów i ozdoby z drewna czy masy solnej. Jeśli chodzi o bombki oczywiście również można je umieścić w stroiku, jednak trzeba brać pod uwagę, że gdyby stroik podczas dużego wiatru i śnieżycy spadł z nagrobka mogą się rozbić.

Również podczas Świąt Wielkanocnych chętnie odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych i zabieramy zwykle ze sobą stroiki wielkanocne. Szczególnie starannie i przez wiele osób dekorowany jest Grób Pański. Na nim jednak składane są przede wszystkim kwiaty, natomiast na nagrobkach pojawiają się kolorowe stroiki. Robi się je z bukszpanu, bazi, drewnianych pisanek, kurczaczków, baranków i zajączków. Ładnie wyglądają też bukiety i wieńce z gałązek wierzbowych, które oczywiście ustraja się ładnie różnymi ozdobami. Na grobach naszych bliskich zmarłych pojawiają się też kwiaty. Wiosną jest ich przecież naprawdę dużo. Można wkomponować je w stroik albo zrobić osobne bukiety. Szczególnie ładnie i świeżo wyglądają tulipany, żonkile, niezapominajki czy konwalie. Elementem wielkanocnego wystroju grobu powinny być też świeczki. Mogą mieć kształty kojarzące się ze Świętami, natomiast oczywiście nie powinny być zbyt zabawne. Trzeba zawsze pamiętać o zachowaniu należytej powagi jeśli chodzi o dekorowanie nagrobków. Powinny wyglądać ładnie, wiosennie, a nawet kolorowo, ale na pewno nie zabawnie.