Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Ciekawe dekoracje na Grób Pański

Jakie kwiaty na Grób Pański?

W Wielki Piątek Najświętszy Sakrament zostaje wystawiony po liturgii w miejscu symbolizującym grób Jezusa Chrystusa. Zwykle oprócz naczynia z Najświętszym Sakramentem znajduje się tam również ołtarz i figura Jezusa. Miejsce to nazywane Grobem Pańskim ma przypominać o śmierci Chrystusa oraz jego zmartwychwstawaniu po trzech dniach.

Grób Pański jest w każdym kościele miejscem adoracji wiernych. Bardzo często groby te projektowane są przez artystów, którzy od razu planują ich dekorację. Na Grobie Pańskim powinny znaleźć się kwiaty. Czasami ich rodzaj, kolor oraz sposób ułożenia jest już z góry zaplanowany. Bywa też tak, że są wybierane i układane w spontaniczny sposób. Jednak zwykle na Grobie Pańskim pojawiają się kwiaty czerwone, które symbolizują krew i męczeństwo. Mogą to być róże czy anturium. Poza tym często wybiera się też białe kwiaty, które kojarzą się z czystością, a szczególnie jeśli są to lilie. Inne kolory to fioletowy związany z męką Chrystusa, śmiercią i żałobą oraz – kolor słoneczny, królewski. Fioletowe mogą być hortensje czy prymulki, a żółte tulipany, żonkile lub gerbery. Grób Pański mogą ozdabiać również gałązki drzew owocowych oraz różnych krzewów, na których pojawiły się już pączki i pierwsze kwiaty. Jest to znak, że przyroda się odradza. Oprócz kwiatów są również piękne znicze, które są cały czas zapalone.

Ozdabianie grobów podczas Świąt Wielkanocnych jest również bardzo istotne. Zwykle zanosimy tam bukieciki z wiosennych kwiatów albo własnoręcznie zrobione stroiki nagrobne. Mają one przypominać nie tylko o tym, że nadeszła wiosna i że jest Wielkanoc. Mogą również skłaniać do refleksji nad tajemnicą odradzania się, odnowy, zmartwychwstania. Modląc się na cmentarzu mamy nadzieję, że śmierć tutaj spowodowała iż nasi bliscy mogli się odrodzić gdzie indziej.  Również chwile spędzone przy Grobie Pańskim powinny wzbudzać w nas nadzieję i radość, że śmierć to nie koniec. Poza tym tak jak kwiaty co roku rozkwitają na nowo, tak też życie ludzkie może ulegać pewnej odnowie czy naprawie, może stawać się lepsze.