Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Jak zrobić wiązankę na grób?

Jak zrobić wiązanki nagrobne, wieńce na pomnik?

Wiosenne i jesienne wiązanki na cmentarz czy pomnik bywają wyjątkowo piękne ze względu na odpowiednie dla danej pory roku dodatki. Jednak zimą i latem również można robić wspaniałe bukiety i wieńce. Oczywiście można je też kupić, ale warto od czasu do czasu skorzystać z instrukcji „zrób to sam”.

Przede wszystkim trzeba się zastanowić czy ma to być bukiet, stroik czy wieniec. Wszystkie te trzy formy są odpowiednie na grób, a pod pomnikiem najczęściej składa się wieńce. Można od razu zaplanować jakiś ciekawy kształt. Jednak wykonywanie specjalnych i artystycznych wiązanek nagrobnych w kształcie krzyża, serca, książki itd. należy raczej zostawić osobom, które zajmują się tym w profesjonalny sposób. Jak w takim razie, krok po kroku, zrobić kwiatową kompozycję na cmentarz? Należy przygotować kosz lub plastikową donicę i wyłożyć ją gąbką florystyczną. Można też użyć floretu. Jest to połączenie pianki florystycznej i obudowy z plastiku, może mieć różne kształty. Natomiast inna propozycja to przygotowanie wieńca lub kilku związanych gałęzi z jodły lub świerku, które będą stanowiły podstawę. Jeśli jednak używa się gąbki oraz prawdziwych kwiatów należy ją wcześniej namoczyć w wodzie. Potem wbija się do niej pojedynczo gałęzie choinki.

Kiedy zielona baza jest już gotowa czas na kwiaty. Jeśli chcemy aby wiązanka była trwała można zrobić kompozycję ze sztucznych kwiatów. Natomiast nie każdy je lubi. Jakie kwiaty pojawiają się najczęściej w bukietach i stroikach nagrobnych? Na pewno róże, irysy, goździki, lilie, gerbery. Natomiast jeśli chodzi o wiązanki na Wszystkich Świętych to tradycyjnie ozdabiane są one chryzantemami. Kiedy wszystkie kwiaty zostaną już dodane do naszej kompozycji pora ozdobić ją dodatkowo gipsówką, wrzosem, mchem oraz ozdobnymi liśćmi. Można też dodać wstążkę albo szarfę. Zazwyczaj są one jednokolorowe. Na szarfach używanych do wiązanek pogrzebowych pojawiają się napisy – słowa pożegnania od najbliższych. Natomiast kiedy przygotowuje się własnoręcznie stroik na grób można ułożyć wstążkę w kokardę, przebić ją drucikiem i zamocować na gąbce florystycznej. Zwykle kwiaty i wstążka są dopasowane kolorystycznie. Jeśli chodzi o świeczki, to czasami montuje się je także w wiązance, ale najczęściej zabiera się ze sobą na cmentarz tradycyjne znicze i stawia obok kompozycji florystycznej.